Usługi

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Jeżeli już dawno rozpoczął się okres grzewczy a twoje kaloryfery są wciąż zimne to jedną z najczęstszych przyczyn chłodnych grzejników jest jego zapowietrzenie. Taka usterka jest jednak bardzo prosta do usunięcia i nie wymaga wzywania fachowej pomocy. Dlatego warto samodzielnie spróbować odpowietrzyć kaloryfer.

Dlaczego mój kaloryfer jest zapowietrzony

Najczęstszą przyczyną zapowietrzenia kaloryfera jest przedostanie się cząsteczek powietrza do grzejnika, co jest typowym problemem tzw. instalacji otwartych. Innym powodem może być nieszczelność występująca w połączeniach elementów takiej instalacji. Zapowietrzony kaloryfer będzie grzał słabo, nierównomiernie lub pozostanie zupełnie zimny gdyż tylko częściowo będzie oddawać wytworzone ciepło. Sygnałem potwierdzającym nasze podejrzenia o zapowietrzonym grzejniku mogą być różnego rodzaju dźwięki wydobywające się z instalacji, np. bulgotanie. Zimny grzejnik to zimne mieszkanie a dodatkowo takie zapowietrzenie może powodować korozję części dlatego nie odkładaj na później rozwiązania tego problemu.

Odpowietrzanie kaloryfera

Przed przystąpieniem do odpowietrzania kaloryfera przygotuj płaski śrubokręt oraz miskę lub wiaderko do wypływającej wody. Odpowietrzanie rozpoczynamy dopiero po zakręceniu głównego zaworu termostatycznego, tak aby grzejnik na pewno był zupełnie zimny. Warto także sprawdzić ciśnienie w instalacji i zwiększyć je nieco tak by dopływająca woda wyparła powietrze w górę i ułatwiła usunięcie powietrza.

Wcześniej przygotowaną miskę umieść pod pokrętłem do odpowietrzania grzejnika, znajdującym się w jego górnej części. Kiedy masz już pewność, że wyciekająca woda nie zaleje podłogi, powoli odkręć śrubę pokrętła. Początkowo wody nie będzie dużo, ponieważ najpierw wydostawać się będzie powietrze. Kiedy strumień stanie się większy oraz równomierny możesz być spokojny, że całe powietrze wydostało się z kaloryfera. Podczas odpowietrzania kaloryfera warto opukać go lekko dłonią, co pozwoli na pozbycie się znajdujących się w środku bąbelków powietrza.

Jeśli uznasz, że grzejnik jest już odpowietrzony zakręć śrubę odpowietrznika oraz upewnij się, że z kaloryfera nie wycieka woda. W dalszej kolejności odkręć główny zawór termostatyczny tak aby woda znów dopływała do kaloryfera.
Podczas odpowietrzania może dojść do spadku ciśnienia w instalacji, dlatego dolej do niej stopniowo wody, aż uzyskasz ciśnienie 1,2 atmosfery.

Chcąc upewnić się, że zapowietrzenie było przyczyną zimnego grzejnika warto odkręcić zawór na maksymalną pozycję. Jeśli kaloryfer szybko zrobi się ciepły to znak, że odpowietrzenie zadziałało. Jeżeli jednak wciąż jest zimny lub letni, to najprawdopodobniej usterka jest poważniejsza. W tym wypadku warto zwrócić się o pomoc do fachowca.

You may also like

Leave a reply

More in Usługi

Usługi

Odzież reklamowa dla dzieci

Praktyczność gadżetów reklamowych, ozdobionych symbolami firmowymi, czyni je jednymi z najpopularniejszych upominków biznesowych. ...