Inspiracje

7 wskazówek jak stworzyć mieszkanie w stylu skandynawskim

Styl skandynawski jest bliski sercom Polaków przede wszystkim za sprawą podobnych warunków świetlnych. Zimą, Słońca jest jak na lekarstwo. Poza tym wiele osób zmęczona jest tradycyjnym polskim wystrojem z topornymi regałami. A minimalistyczny i lekki w odbiorze styl skandynawski jest przyjemną odmianą. Jak go wprowadzić do swojego mieszkania? 7 prostych trików Ci w tym pomoże.

Kolorystyka

Dominującym kolorem jest biel przełamana jasnymi odcieniami szarości i beżu. Kwintesencją tego stylu są ściany pomalowane na biało – ekologiczne farby będą świetnym wyborem. Przyjazne środowisku technologie i rozwiązania są bowiem wpisane w ten trend. Kolor ten sprawdzi się również w dodatkach – jasnych kanapach, fotelach, obiciu krzeseł.
Skandynawowie tak bardzo pokochali jasne wnętrza, że często bielą drewniane podłogi, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt.

Materiały wykończeniowe

Istotą tego stylu jest zastosowanie materiałów naturalnego pochodzenia. W wykończeniu dominuje więc drewno. Dekoratorzy wnętrz chętnie stosują je na podłodze w postaci długich desek. W dodatkach także królują naturalne materiały takie jak kamień, wiklina, wełna czy len.

Meble

Meble w stylu skandynawskim są z jednej strony bardzo proste, ale z drugiej nie są nudne. Króluje drewno, ale także na przykład tapicerowane sofy wykonane z dobrej jakości tkanin. Ponieważ przestrzeń ma być uporządkowana, nie ma tutaj miejsca na niepotrzebne sprzęty.

Dodatki

To przede wszystkim koce, przytulne poduchy i narzuty. Ważne, żeby były miękkie, miłe w dotyku i ciepłe. No i oczywiście wykonane z naturalnych materiałów, takich jak ekologiczna bawełna czy wełna. Pojawia się także wiklina w różnego rodzaju koszykach i koszyczkach do przechowywania.

Światło

Aby zima minęła przyjemniej, ważne jest ciepłe światło lamp, ale także świec. Trend ten kocha świece i można jest zobaczyć wszędzie: salonie, sypialni, a nawet łazience. Ważne jest także stosowanie w domach dużych, doświetlających okien.

Funkcjonalność

Jedną z najważniejszych cech stylu skandynawskiego jest funkcjonalność. Mieszkanie nie może być przytłaczające. Widać to już na etapie projektowania układu mieszkań. Są one dobrze przemyślane. Wszystko ma swoje miejsce. A meble są przede wszystkim funkcjonalne. Dzięki temu w jasnej, zorganizowanej przestrzeni dobrze się wypoczywa.

Minimalizm

Mniej to zdecydowanie lepiej. Przejawia się to zarówno w stosowanej kolorystyce, jak i w ograniczaniu ilości zbędnych mebli i gadżetów. Dzięki temu wnętrza są przestronne, a ilość dodatków nie przytłacza.

You may also like

Leave a reply

More in Inspiracje