Budownictwo

Kompresory — do czego je wykorzystać?

Wydawać by się mogło, że kompresory powietrza nie są niezbędną częścią wyposażenia zarówno domu, jak i garażu. Jednak po krótkiej chwili zastanowienia zdajemy sobie sprawę, że takie sprężarki znaleźć można w wielu miejscach, a posiadanie choćby jednego z nich rozwiązałoby mnóstwo problemów, które wcześniej wymagały wezwania fachowca.

Czym jest kompresor powietrza?

Kompresor to powszechnie znane urządzenie, które pozwala na uzyskanie gazu pod dużym ciśnieniem. Przeważnie gazem tym jest powietrze. Zakres sprężenia zazwyczaj mieści się między 6 a 10 barami. Zależy to jednak od rodzaju, jakim się posługujemy. Z tego powodu warto zastanowić się nad tym, do jakich celów będziemy go używać. Wiele osób uważa, że znajduje ono zastosowanie jedynie w przemyśle, nic bardziej mylnego. Przykładowo kompresor do malowania świetnie się sprawdza w trakcie prac wykończeniowych mieszkań czy domów, ale także remontach albo jeżeli potrzebujemy odświeżenia koloru w pomieszczeniu.

Jaki kompresor wybrać?

Istnieje kilka typów kompresorów powietrza. Po pierwsze wyróżnia się podział pod względem wykorzystywanego mechanizmu sprężania. Kompresor śrubowy głównie znajduje zastosowanie w przemyśle, natomiast tłokowy jest bardziej uniwersalny i sprawdzi się zarówno, w domu, warsztacie, jak i profesjonalnym zakładzie usługowym. Drugi podział wynika z konieczności stosowania środka smarnego. Odnosi się on jedynie do sprężarek tłokowych. Wyróżniamy więc kompresory olejowe i bezolejowe. Te ostatnie są znacznie bardziej wytrzymałe, jednak mają mniejszą efektywność względem jego substytutu, wiąże się to również z mniejszą pojemnością. Z tego względu znajdzie zastosowanie w drobnych przydomowych pracach czy przedmuchiwaniu narzędzi elektrycznych. Natomiast, jeśli zamierzasz wykorzystać narzędzia pneumatyczne, wtedy dobrym rozwiązaniem będzie ten olejowy.

Zastosowanie sprężarki powietrza

Kompresory to jeden z podrodzajów sprężarek powietrza, który znajduje zastosowanie w wielu pracach wykonywanych w obrębie gospodarstwa domowego. Przykładowo przydadzą się w konieczności:

  • pompowania opon;
  • dmuchania piłek;
  • czyszczenia roweru;
  • przedmuchiwania kosiarki;
  • malowania podłoży farbą;
  • odnawiania ogrodzeń.

Wiele z tych czynności można wykonać bez kompresora, jednak zajmują one wtedy znacznie więcej czasu. Wykorzystanie powietrza pod wysokim ciśnieniem zwiększa także skuteczność działania. Można za przykład wziąć czyszczenie narzędzi elektronicznych, które zawierają wiele detali, do których trudno jest się dostać za pomocą samej szmatki czy pędzla.

Czemu warto mieć kompresor w warsztacie?

Kompresory powietrza to urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu. Jeżeli nie mamy jednego egzemplarza w swoim garażu, często musimy wykonywać czynności ręcznie lub wzywać fachowca, który taką sprężarkę ma w swoim wyposażeniu. Zwłaszcza przydatna okazuje się właścicielom samochodów. Dzięki kompresorowi powietrza bez problemu dopompujemy opony czy wyczyścimy części auta w trakcie naprawy.

You may also like

Leave a reply

More in Budownictwo