Zerwanie linii energetycznych czy nagłe awarie prądu to coraz częste zjawiska w świecie, gdzie ocieplenie klimatu to rzeczywistość. Z tego powodu warto mieć niezależne źródło prądu, właśnie na takie wyjątkowe sytuacje. Pojawia się jednak pytanie, gdzie najlepiej umiejscowić agregat prądotwórczy?
Czym są agregaty prądotwórcze?
Agregaty prądotwórcze są urządzeniami, które stanowią zarówno samodzielne, jak i niezależne źródło energii elektrycznej. Opierają się na pracy silnika spalinowego, więc funkcjonują odrębnie od dostępności do sieci. Z tego powodu świetnie sprawdzają się na plenerowych przyjęciach czy w trakcie awarii. Bezproblemu wykorzystamy je do zasilania sprzętu domowego lub elektronarzędzi. Gdy chcemy znaleźć generator prądu, który będzie odpowiadał naszym konkretnym potrzebom, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z ofert sklepów internetowych oferujących szeroką gamę wyposażenia niezbędnego do domu i warsztatu. Dzięki temu zapoznamy się dokładnie z parametrami oraz przeznaczeniem określonego modelu, a także zamówimy go z dostawą pod same drzwi.
Wymagania agregatów prądotwórczych
Agregaty prądotwórcze pomimo swej wspaniałości i uniwersalności, stawiają przed swoim właścicielem pewne wymagania, które determinują miejsce ich ulokowania. Warto zauważyć, że ze względu na wykorzystanie silnika spalinowego, jako źródła energii w generatorze, powoduje niemały hałas w trakcie pracy. Na szczęście można uniknąć tego problemu. Jednym z rozwiązań jest wybór modelu wyposażonego w dźwiękochłonną obudowę, jednak wiąże się to z dużymi kosztami. Z tego powodu warto wybrać miejsce na jego ulokowanie z dala od pomieszczeń, w których spędzacie czas. Może to być garaż lub zewnętrzny składzik na narzędzia. Dzięki temu unikniemy także przesiadywania w spalinach w momencie, gdy go uruchomimy. Dobrym wyborem będzie również agregat uzupełniony o katalizator. Pozwoli to na częściową redukcję emisji gazów.
Co można zasilić agregatem prądotwórczym?
Do agregatów jednofazowych, które najczęściej spotkamy w domach jednorodzinnych, można podłączyć m.in.:
- lodówkę;
- płytę grzewczą;
- telewizor;
- pralkę;
- piekarnik;
Na tym oczywiście lista się nie kończy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że skuteczne i bezpieczne podłączenie domowego sprzętu do generatora prądu będzie możliwe przy zastosowaniu stabilizatora napięcia. W innym przypadku może to okazać się zagrożeniem dla domowego RTV i AGD.
Czy warto mieć w domu niezależny generator prądu?
Obecność niezależnego źródła prądu w domu jednorodzinnym jest niezwykle przydatne, zwłaszcza w sytuacjach, zostaliśmy od niego odcięci na dłuższy czas. Jeżeli nie mamy funduszu na zakup w pełni wyposażonego sprzętu, a więc stanowi ono źródło hałasu i spalin, jeszcze nic straconego. Warto zastanowić się, gdzie możemy ulokować agregator, aby spełniał swoją funkcję, ale nie zakłócał spokoju. Dobrze jest umieścić go w niedalekiej odległości od rozdzielni elektrycznej. Dobrym rozwiązaniem może być przydomowy garaż lub składzik na narzędzia.