Budownictwo

Jak wybrać dobre biuro projektowe?

Nosząc się z zamiarem budowy własnego domu na wstępie trzeba zacząć od wyboru biura projektowego. Zrealizuje ono plany naszego „gniazdka” rodzinnego zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Dodatkowo projekt musi spełniać wszelkie normy oraz uwarunkowania prawne. Wybranie biura projektowego nie jest łatwe, gdyż firm świadczących tego typu usługi na rynku jest wiele. W niniejszym artykule podpowiemy, jak wybrać dobre biuro projektowe i na co zwrócić uwagę?

Cena –nie jest kryterium wiążącym

Błędem wielu osób budujących swój dom jest szukanie takiego architekta, który tanio wykona dla nas projekt. Warto zwrócić na to uwagę, że według zakupionego projektu powstanie dom, w którym będziemy mieszkać być może do końca życia, a nawet może zamieszkają w nim nasi spadkobiercy. Kolejnym aspektem, który warto poruszyć to fakt, że tani projekt może być wadliwy, a dom według niego wykonany może być felerny i wymagać napraw, co generuje dodatkowe koszty. Warto zatem zainwestować większe środki na projekt, by nie ponosić potem dodatkowych kosztów. Należy pamiętać, że doświadczona firma architektoniczna wyceni dobrze swój projekt oraz poda przybliżone koszty budowy domu.

Znajomość prawa budowlanego oraz lokalnych warunków zabudowy

Jeżeli wybrane przez ciebie biuro projektowe będzie spełniało te kryteria to zakupiony projekt będzie możliwy do realizacji i nie będziesz miał niespodzianek podczas budowy. Pamiętaj, że każdy obszar ma swoje uwarunkowania związane z klimatem, pofałdowaniem terenu oraz tradycją budowy w danym regionie. Architekt, które zna specyfikę uwarunkowań miejsca, w którym chcesz się budować jest na wagę złota.

Doświadczenie architekta – dobrym kryterium

Niezależnie, czy jest to projekt według Twoich indywidualnych wymagań, czy będzie to adaptacja wybranego projektu to warto skorzystać z usług biura projektowego, które zatrudnia architektów z doświadczeniem. Podpowie on, nawet przy zakupie gotowego projektu, jak go zrealizować. Zwróci też uwagę na wady projektu. Korzystając z usług architekta nie zostajesz sam przy podejmowaniu decyzji podczas realizacji najważniejszej inwestycji w Twoim życiu. Dobrym kryterium przy wyborze biura projektowego jest zasięgnięcie opinii u byłych klientów lub w sieci. Ważne jest, czy biuro posiada referencje od klientów oraz czy można uzyskać dokumenty potwierdzające doświadczenie jego pracowników.

Koniecznie doczytaj: http://www.ainprojektowanie.com/spotkanie-projektantem-wnetrz/

Ustal terminy podczas pierwszej rozmowy

Wykonanie zlecenia w terminie to ważna rzecz w przypadku każdej inwestycji. Z tego powodu pytaj się o wszelakie terminy już na pierwszym spotkaniu z architektem. Warto też wtedy zebrać wszystkie potrzebne dokumenty do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Musisz brać pod uwagę, że w przypadku wyboru gotowego projektu procedury będą trwały krócej niż w przypadku realizacji indywidualnych założeń. Pomimo tego biuro projektowe, które gwarantuje Ci konkretny termin jest lepsze od tego, które tego zapewnienia nie daje.

Dobra komunikacja z architektem to ponad połowa sukcesu

Jest to ważne kryterium dające ci pewność, że Twój dom spełni Twoje oczekiwania. W tym celu poddaj ocenie to, czy architekt przekazuje ci informacje w sposób zrozumiały i to czy słucha Twoich sugestii i pomysłów. Warto też przyjrzeć się innym projektom realizowanym przez dane biuro projektowe. Każdy architekt ma swoje poczucie estetyki i stosuje swoje ulubione rozwiązania, które sprawdziły się wcześniej. Warto zatem wybrać biuro, którego projekty są zbieżne z Twoimi oczekiwaniami. Styl architekta będzie miał kluczowe znaczenie na wygląd Twojego domu.

You may also like

Leave a reply

More in Budownictwo