Budownictwo

Agregaty tynkarskie – jak działają i jakie mają zastosowanie?

Za pomocą agregatów tynkarskich można znacznie łatwiej i szybciej tynkować powierzchnie i prowadzić inne rodzaje prac. Jak dokładnie działają urządzenia tego typu? Jakie mają one dokładne zastosowanie?

Czym jest agregat tynkarski?

Urządzenie określane jako agregat tynkarski jest przeznaczone do mieszania i nakładania tynków, a także innych materiałów. Tynki nakładane za pomocą agregatów nazywane są tynkami maszynowymi.

Aktualnie firmy budowlane mogą wykorzystywać także polskie agregaty tynkarskie, ponieważ na polskim rynku działają renomowane firmy zajmujące się ich produkcją i sprzedażą w kraju i za granicą.

Z czego zbudowane są agregaty tynkarskie?

Agregat tynkarski jest urządzeniem składającym się z kilku współpracujących ze sobą elementów. Zaliczane są do nich elementy jak:

 • Silnik – jest on przeznaczony do zasilania całego urządzenia.
 • Pojemnik zasypowy – przeznaczony do umieszczenia w nim suchej zaprawy.
 • Pompa wody – służy do pobierania wody do wykonania mieszanki.
 • Pompa – ma na celu tłoczenie materiału tynkarskiego.
 • Wąż roboczy – połączony z agregatem oraz zakończony lancą.
 • Lanca z pistoletem – za jej pomocą nakłada się gotową mieszankę.

Ponadto agregaty tynkarskie mogą także współpracować z silomatami, co powoduje, że pozwalają one na pobieranie zaprawy bezpośrednio z silosów, w których jest ona przechowywana.

Jakie materiały można nakładać agregatem tynkarskim?

Za pomocą agregatów tynkarskich najczęściej wykonuje się tynki maszynowe, które cechują się wtedy prędkością realizacji oraz wysoką jakością, ponieważ nakładane są one pod ciśnieniem i równomiernie na podłoże. Dodatkowo stosowanie agregatów powoduje, że prace są bezpieczniejsze.

Agregaty mogą współpracować z różnymi rodzajami tynków do tynkowania maszynowego w proszku oraz gotowymi zaprawami tynkarskimi – zależnie od rodzaju urządzenia.

Za pomocą agregatów można wykonać tynki jak:

 • Tynki gipsowe,
 • Tynki gipsowo-wapienne,
 • Tynki cementowo-wapienne,
 • Tynk elewacyjne,
 • Tynki zbrojeniowe.

Dodatkowo agregaty tynkarskie mogą być wykorzystane do wykonania gładzi gipsowych na ścianach, wylewek samopoziomujących, w tym anhydrytowych, zapraw klejowych.

Jak widać, za pomocą agregatów tynkarskich można wykonywać szereg prac na placu budowy oraz podczas wykańczania budynków i innego rodzaju budowli, co powoduje, że obecnie urządzenia te używane są tak często.

Kiedy stosuje się agregaty tynkarskie?

Najczęściej z agregatów tynkarskich korzysta się wtedy, gdy konieczne jest wykonanie tynków na dużych powierzchniach. Dzięki temu, że ich nakładanie jest znacznie szybsze niż nakładanie ich ręcznie, można przyspieszyć prace i spowodować, że będą one bardziej korzystne cenowo.

Tynkowanie maszynowe używane jest w trakcie budowy i wykańczania wielu obiektów, między innymi domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych, biurowców, obiektów komercyjnych czy użyteczności publicznej.

Oferty firm prowadzących sprzedaż agregatów tynkarskich, ich wynajem, a także firm pracujących z ich użyciem można sprawdzić obecnie w internecie.

You may also like

Leave a reply

More in Budownictwo