Ocieplenie domu bez wątpienia jest jedną z najważniejszych czynności, które muszą zostać wykonane podczas jego budowy. Nie wiąże się to tylko z wygodnym i ciepłym mieszaniem lecz także z wygodnym i ciepłym miejscem dla zaoszczędzonych pieniędzy jakim jest… nasz własny portfel! Dobrze ogrzane mieszkanie oznacza niższe rachunki za ogrzewanie lecz zapewnienie sobie takiego komfortu wymaga również wiedzy m.in.: jaki styropian wybrać na elewację, fundamenty, ściany czy też podłogę?
Styropian biały a szary – co wybrać na elewację?
Przez dłuższy czas na rynku najbardziej popularny był styropian biały. W przypadku ocieplania ścian zewnętrznych wartość jego współczynnika przewodzenia ciepła wynosi λ = 0,038 W/(m.K). Jednak ostatnimi czasy coraz większą popularność na rynku zdobywa styropian szary (grafitowy), którego współczynnik przewodzenia ciepła może wynieść tylko λ = 0,031 W/(m.K) co czyni go lepszym izolatorem od styropianu białego.
Styropian szary
Jest to bez wątpienia lepszy wybór do ocieplenia naszego miejsca na Ziemi jesienią oraz zimą. Potrafi być on jednak o kilkanaście złotych droższy i trzeba pamiętać, by zaraz po zamocowaniu styropianu pokryć go tynkiem, gdyż bardzo szybko się nagrzewa. Co jeżeli nadejdzie wiosna lub lato i nasz dom zacznie stawać się jednym, wielkim piekarnikiem? Spokojnie, producenci również zdają sobie z tego sprawę, a niektórzy z nich wprowadzili na rynek styropian szary z cienką, białą warstwą ochronną na wierzchu, czasem też nacięciami. Warstwy te mają za zadanie odbijać promienie słoneczne od elewacji i zmniejszenie napięcia termicznego (co przekłada się na większą trwałość materiału). Podczas ocieplania domu latem możemy też użyć siatek cieniujących chroniących elewację przed nadmiernym nagrzewaniem. Zapewni to optymalną temperaturę w naszym domu i oszczędzi nam wielu litrów zimnej wody wylanej na nasz kark 🙂
Na co zwrócić uwagę?
Najważniejszym z parametrów, który obowiązkowo musimy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego materiału jest współczynnik przewodzenia ciepła λ (im mniejszy tym lepszy), bo to właśnie od niego zależy grubość izolacji i wartość energetyczna budynku. Warto też zwrócić uwagę na gęstość, twardość oraz nasiąkliwość materiału. Warto też uwzględnić maszynę, której użyjemy do cięcia styropianu. Na stronie www.maszynadocieciastyropianu.pl znajdziesz wszystko co niezbędne do dopasowania długości oraz szerokości używanego przez Ciebie materiału.
Jakiego styropianu warto użyć na fundamenty?
Materiał wykorzystany do ocieplenia fundamentów będzie narażony na działanie wilgoci. Nasiąknięty materiał może stracić swoje właściwości i przestać pełnić odpowiednie funkcje dlatego tu bez wątpienia najlepszym wyborem będzie styropian hydrofobowy o niskiej nasiąkliwości. Cecha ta oznaczana jest na opakowaniu symbolem WL(T) i skalą procentową od 0,7 do nawet 5%. Warto też pamiętać, że fundament (na przykład ściany w piwnicy) będą podatne na napór gruntu. Tu warto pomyśleć o materiale o wysokiej wytrzymałości mechanicznej na ściskanie.
Ocieplane podłogi – jaki materiał sprawdzi się najlepiej?
W tym przypadku żaden styropian nie jest idealny. Przy ocieplaniu podłogi powinniśmy zwrócić uwagę na wytrzymałość i przystosowanie do obciążeń (tu najlepiej sprawdzi się styropian twardy). Kolejną ważną kwestią jest grubość styropianu, gdyż różni się ona w zależności od tego czy ocieplamy parter lub piętro, gdyż w kwestii „poziomu 0” dobrym wyborem będzie styropian o grubości 15cm, a na piętrze idealnie sprawdzi się 5cm.
Dodatkowe informacje znajdziesz na blogu: https://www.maszynadocieciastyropianu.pl/blog.html