Dom i ogród

Jak przerobić żyrandol na dwa włączniki?

Żyrandol idealnie sprawdzi się, by oświetlić dane miejsce. Oprócz tego, że wygląda świetnie, to jeszcze pasuje do wielu miejsc! Może znajdować się za równo w salonie, w kuchni oraz służyć jako latarnie ogrodowe. Żyrandol jeszcze lepiej spełni swoją funkcję, gdy będzie podłączony do dwóch włączników. Wtedy będzie można regulować poziom oświetlenia.

Od czego zacząć przy przerabianiu na dwa włączniki?

Producent żyrandoli zwykle tworzy je w taki sposób, by zostały podłączone do jednego włącznika. Jednak bez problemu można to zmienić bez pomocy elektryka. Należy tylko wziąć pod uwagę kilka istotnych zasad i wskazówek. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Z prądem nie ma żartów, a nasze zdrowie i życie jest sprawą nadrzędną. Więc zanim zaczniemy pracę z elektrycznością, powinniśmy odciąć dopływ prądu w miejscu, gdzie będzie wieszany żyrandol. Dla stuprocentowej pewności można użyć próbnika i dopiero po tym rozpocząć pracę. W uproszczeniu przy podłączaniu żyrandola należy podłączyć ze sobą kable w takich samych kolorach, które wystają z sufitu.

Żyrandol a kostka instalacyjna

Wszystko zależy od ilości żarówek, w które jest wyposażony Twój żyrandol. Dzięki kostce instalacyjnej bez problemu podłączysz wszystkie przewody. Z sufitu będą wystawać kable różnego koloru, co pozwoli Ci zauważyć, który, za co odpowiada. Następnie do kostki instalacyjnej należy podłączyć okablowanie. Przewód neutralny, czyli niebieski powinien trafić do otworu z literą N. Przewody fazowe (brązowy i czarny) do otworu z literą L. A przewód odpowiedzialny za uziemienie (zielono-żółty) do otworu przeznaczonego na uziemienie. Żyrandol zamontowany w taki sposób jest już przystosowany, by podłączyć go do dwóch włączników. 

Podsumowując, przerabianie żyrandola na dwa włączniki nie jest trudne. Należy jednak pamiętać, by przed przystąpieniem do jakiejkolwiek pracy odłączyć zasilanie. Jeśli wszystko zostanie już podłączone, to włącz przepływ prądu i upewnij się, czy zamontowana lampa świeci prawidłowo. Gdyby coś szwankowało, sprawdź, czy wszystko zostało podłączone, jak należy.

You may also like

Leave a reply

More in Dom i ogród