Dom i ogród

Żaluzje drewniane – ponadczasowa elegancja

Trudno o bardziej klasyczny i ponadczasowy materiał od drewna. Tak naprawdę, niezależnie w jakiej formie wprowadzamy je do wnętrza, prezentuje się elegancko i sprawia, że przestrzeń od razu staje się bardziej przytulna. Dlatego też warto wziąć pod uwagę wykorzystanie drewna także w roli osłon okiennych. Taki rodzaj żaluzji doskonale sprawdzi się do średnich i dużych okien zapewniając ochronę przed intensywnym słońcem jak i dając domownikom odrobinę prywatności.

Jak w praktyce wyglądają żaluzje drewniane i jakie są ich rodzaje?

Sama forma takich żaluzji jest klasyczna, z tym, że na sznurkach umieszczane są podłużne lamele wykonane z drewna.

  • Można zastosować lamele wykonane z mieszanki różnych gatunków drewna, możliwe jest zastosowanie nawet egzotycznych gatunków, takich jak chociażby drewno Abachi.
  • Najbardziej popularne są lamele wykonywane z naszych rodzimych gatunków drewna. Mamy więc do dyspozycji lamele wykonane z drewna sosnowego, dębowego, bukowego lub też lipowego.
  • Alternatywą dla klasycznego drewna jest bambus. Żaluzje bambusowe są znacznie lżejsze od drewnianych i łatwiejsze w montażu. Niestety, w znacznie mniejszym stopniu chronią wnętrze przed nagrzewaniem się, gdyż są gorszym izolatorem cieplnym od naturalnego drewna.

Poszczególne modele żaluzji drewnianych mogą też różnić się szerokością lameli- możemy więc zdecydować się na bardzo wąskie lamele, ale i na bardzo szerokie- najlepiej ich szerokość dobierać na zasadzie proporcji do wielkości okna, w którym będą miały zostać zamontowane. Do dużych, panoramicznych czy też tarasowych okien lepiej wybrać lamele odrobinę szersze.

Zalety żaluzji drewnianych- dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ogromną zaletą żaluzji drewnianych jest ich trwałość. Naturalne drewno jest materiałem wysokiej jakości, który może nam posłużyć przez lata. Warto jedynie zwrócić uwagę na to, aby żaluzje nie nasiąkały wilgocią, co może spowodować ich odkształcanie się. Kolejną zaletą żaluzji drewnianych jest to, że są wykonane z materiału ekologicznego i w pełni naturalnego.

Z tego też względu to doskonała alternatywa dla wyrobów z plastiku. Tego rodzaju żaluzje prezentują się pięknie i mogą stanowić niesamowitą dekorację wnętrza. Kolejną zaletą takich osłon okiennych jest fakt, że pozwalają na filtrowanie intensywności promieniowania słonecznego, co jest funkcją bardzo przydatną.

Do jakich wnętrz takie żaluzje będą odpowiednie?

Żaluzje drewniane (jak np. żaluzje ze sklepu Winrol – winrol.com.pl/produkt/zaluzje-drewniane) mają również i tę zaletę, że bardzo łatwo można je wpisać właściwie w każdy styl wnętrzarski. Sprawdzą się do wnętrz klasycznych, gdyż drewno samo w sobie stanowi pewną klasykę. Będą też odpowiednie do wnętrz skandynawskich- szczególnie, jeśli zdecydujemy się na model w jasnym wybarwieniu drewna.

W stylu skandynawskim naturalne materiały są jak najbardziej na miejscu, a jasne, niemalże białe kompozycje bardzo często ociepla się poprzez wprowadzenie drewna w jego naturalnym kolorze. Ze względu na swoją prostą i minimalistyczną formę żaluzje z drewna będą też jak najbardziej odpowiednie do wnętrz nowoczesnych, w których królują proste formy bez dodatkowych ozdobników.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

You may also like

Leave a reply

More in Dom i ogród