Dom i ogród

Jak ukryć nieładny karnisz?

Dekoracja okienna to jeden z pierwszych elementów wystroju wnętrza, na które zwracamy uwagę. Odpowiednio dobrane zasłony przyciągają wzrok i nadają charakter pomieszczeniu. Jeśli do tego są pięknie upięte, podkreślają dbałość właścicieli o szczegóły oraz wprowadzają poczucie ładu i harmonii. Nowoczesne karnisze i sposoby marszczenia zasłon ułatwiają ich układanie, choć same w sobie nie zawsze dodają wnętrzu uroku, a bywają wręcz mało estetyczne. Jeśli więc potrzebujemy pięknego i praktycznego sposobu ukrycia ich, możemy sięgnąć po dostępne na rynku maskownice karniszy.

Detal podkreślający piękno wnętrza

Maskownica karnisza nie stanowi elementu wykończenia wnętrza, który przyciągałby uwagę jako pierwszy. Osoba wchodząca do pomieszczenia zapewne najpierw zauważy meble, sprzęty i tekstylia dekoracyjne. Zwróci jednak uwagę na wrażenie ogólnej harmonii, jednolitego charakteru wnętrza. Bardziej wytrawne oko wyłowi wkrótce detale, które tak naprawdę o tym charakterze decydują – i doceni smak gospodarzy. Dobrze dobrana maskownica karnisza nie tylko pozwoli zasłonić mało estetyczny element, ale jeszcze podkreśli urok zasłon czy kolor ścian. I tak miłośnicy minimalizmu i nowoczesnych wnętrz użyją maskownic o prostych liniach, natomiast melomani lubujący się w wystroju bardziej klasycznym znajdą maskownice karniszy o kształtach miękkich, bardziej finezyjnych. Duży wybór form pozwoli dopasować je do innych detali znajdujących się w pokoju. Aby podkreślić kolor ściany czy zasłony, maskownicę można pomalować dostępnymi farbami do wnętrz bez rozpuszczalników.

Maskownica karnisza – różne rodzaje, łatwy montaż

Karnisz sufitowy z maskownicą to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Listwa sufitowa wykonana jest z trwałego styropianu, dodatkowo zabezpieczonego masą sztukatorską, co zapewnia jej odpowiednią twardość i wytrzymałość. Jednocześnie pozwala na przycinanie jej w zależności od potrzeb. Powierzchnia klejenia do sufitu jest tak dobrana, aby zapewnić solidne i trwałe klejenie bez ryzyka odpadnięcia listwy w czasie użytkowania, na przykład podczas wieszania zasłon. Na dodatek listwa dopasowuje się do nierówności ścian czy sufitu, pozwalając je skutecznie ukryć.

Istnieją też maskownice prefabrykowane, które nie wymagają docinania ani klejenia. Przykręca się je bezpośrednio do listwy montażowej mocowanej wcześniej na suficie. Maskownice prefabrykowane są na tyle duże, że zasłonią zarówno karnisze mocowane do sufitu, jak i do ściany.

Maskownice specjalne – impregnowane, z listwami LED

Czasami wykorzystuje się karnisze sufitowe z maskownicą w jeszcze bardziej nietypowy sposób lub w pomieszczeniu specjalnym. Można na przykład wybrać maskownicę z listwą LED, której dodatkowe oświetlenie podkreśli przytulność wnętrza, czy uwypukli oryginalny wzór zasłon. Listwy maskujące impregnowane natomiast wykorzystuje się w pomieszczeniach specjalnych, o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia, łazienka czy piwnica. Tego typu maskownice karnisza również mogą być malowane na dowolny kolor.

Efekt i prostota

Maskownica karnisza to jeden z tych elementów wystroju wnętrza, który w sposób dyskretny i nienachalny pozwala nam ukrywać mało estetyczne miejsca. Jednocześnie sam dodaje mu szyku. Do tego jest prosty w zastosowaniu i bardzo efektowny.

You may also like

Leave a reply

More in Dom i ogród