Początkującym ogrodnikom może być ciężko zorientować się w tym, jaki nawóz będzie najbardziej odpowiedni do ich ogrodu. A przecież każdy chce, aby jego rośliny pięknie rosły. Właśnie z tego powodu chcielibyśmy doradzić, czym kierować się podczas wyboru nawozu.
Kiedy stosujemy nawóz ogrodniczy?
Każdy ogrodnik chce, aby jego rośliny rosły zdrowo. Do tego jednak potrzebują konkretnych składników odżywczych. A te zapewniają nawozy. Wyróżniamy ich dwa główne rodzaje: organiczne oraz syntetyczne. W pierwszym przypadku uzyskamy je z naturalnych materiałów, a więc kompostów, obornika czy mączki kostnej. W drugim przypadku bazujemy już na substancjach chemicznych. Nie jest tak, że jeden nawóz jest lepszy od drugiego. Wszystko zależy od tego, do jakich roślin chcemy go zastosować. Jeśli w Twojej okolicy nie ma dobrego sklepu ogrodniczego, odwiedź sklep online egardenion. Z pewnością znajdziesz w nim rzeczy, które przydadzą się w Twoim ogrodzie.
Działanie nawozów organicznych
Jak już wspomnieliśmy, ten rodzaj nawozów wytwarzany jest z materiałów naturalnych. Właśnie dlatego w wielu ogrodach możemy natrafić na kompostownik czy obornik. Zwykle jednak znajdują się one w mniej widocznych miejscach. Takie nawozy sprawdzają się w przypadku długotrwałych upraw, ponieważ ich składniki są uwalniane powoli. Z tego samego powodu często nie sprawdzają się, gdy musimy zareagować szybko, aby nasze rośliny nie obumarły. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju nawozu potrzebujemy, znajdziemy go na egardenion.pl.
Działanie nawozów nieorganicznych
Gdy potrzebujemy szybkiej poprawy naszych upraw, przeważnie nawozy nieorganiczne okażą się lepszym wyborem. Ich głównym atutem jest tempo uwalniania składników odżywczych. W tym wypadku jednak niezwykle ważne jest przestrzeganie poprawnego stosowania nawozów. W innym razie możemy zaszkodzić naszym roślinom.
Dodatkowe informacje
Warto wyróżnić konkretne rodzaje nawozów. Czasem zależy nam na otrzymaniu konkretnego rezultatu. Dlatego też musimy wiedzieć, po co sięgnąć w konkretnym wypadku.
- Nawóz na bazie potasu – na niego zdecydujmy się w momencie, gdy nasze rośliny muszą nabrać odporności na choroby. Niektórzy ogrodnicy stosują go również po to, aby wzmocnić proces kwitnięcia i zwiększyć produkcję owoców. Należy być jednak ostrożnym, jeśli przesadzimy z ilością substancji, możemy zaszkodzić liściom i łodygom.
- Nawóz na bazie azotu – po niego sięgamy wówczas, gdy chcemy, aby liście u roślin szybciej wzrastały. Zastosowanie tej substancji jest również dobre w momencie, gdy nasze rośliny mają wyraźnie pożółkłe liście i zależy nam na przywróceniu im żywej zieleni. Również w tym przypadku ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji, zbyt duża ilość nawozu może zaszkodzić korzeniom rośliny.
- Nawozy fosforowe – ich rolą jest poprawa jakości korzeni u danej rośliny. Dodatkowo również proces kwitnięcia powinien zostać przyspieszony.
Mamy nadzieję, że wiesz już, w jaki sposób zadbać o swoje rośliny. Zawsze uważnie sprawdzaj, za co odpowiada konkretny nawóz. A jeśli nie masz własnego kompostu, pomyśl o jego założeniu, ponieważ zdecydowanie może się przydać w przyszłości!