Dom i ogród

Najlepsze sposoby na usuwanie rdzy

W naszym otoczeniu często możemy znaleźć różnego rodzaju obiekty, które pokryte są rdzą. Najczęściej możemy zaobserwować ją na naszych samochodach, narzędziach, ogrodzeniach i bramach. Brak reakcji na to zjawisko prowadzi do zniszczenia stalowych elementów, dlatego powinniśmy zatrzymać ten proces. W tym artykule opiszę jak pozbyć się rdzy.

Dlaczego powstaje rdza?

Rdza to pojawiająca się na powierzchni warstwa o zróżnicowanej strukturze, która powstaje w wyniku utleniania żelaza i jego stopów (np. stali) w wodzie, wilgotnej atmosferze lub gruncie. Zawiera przede wszystkim tlenki i wodorotlenki żelaza. To proces powodujący niszczenie się powierzchni metalowych. Wystarczy małe uszkodzenie powłoki ochronnej, aby nasze samochody, płoty, a nawet narzędzia szybko pokryły się rdzawym nalotem. W momencie, kiedy zaobserwujemy taki proces, powinniśmy postarać się go jak najszybciej zatrzymać.  W przypadku elementów, które są większych gabarytów lub ich struktura jest bardzo skomplikowana, może się okazać, że trzeba zaczerpnąć pomocy specjalistów. W przypadku usuwania rdzy z naszych narzędzi ręcznych będzie to bardzo proste i opiszę to poniżej.

Jakie są domowe sposoby na rdzę?

Jako osoby majsterkujące z narzędziami często spotykamy się z widokiem korozji. Korzystamy ze sprzętów różnych firm; mogą to być narzędzia Metabo, Dexter, czy Bosch, jednak mają one wspólną cechę – produkowane są ze stopów żelaza. Najbardziej podatnymi narzędziami na efekt korozji są narzędzia ręczne. Ze względu na ich ciężką pracę, ochronna powłoka, którą są pokryte, szybko się niszczy. Dlatego warto sporadycznie zrobić przegląd w naszych skrzynkach narzędziowych i ocenić ich stan.

W momencie zlokalizowania rdzawych nalotów zastanawiamy się jak ich pozbyć. Sądzimy, że konieczne będzie użycie silnych środków chemicznych, a może nawet specjalistyczna pomoc. Zanim jednak pójdziemy tak dalekim krokiem, warto spróbować domowych sposobów usuwania rdzy z naszych narzędzi. Sam proces czyszczenia praktycznie nie wymaga naszej pracy, a efekt finalny potrafi zaskoczyć.

Rozpoczęcie procesu czyszczenia powinniśmy zacząć od kuchni – to właśnie tam znajdziemy produkty, które pomogą nam w czyszczeniu naszych narzędzi ręcznych. Zważywszy na ich pierwotne zastosowanie, dodatkowym atutem jest to, że są dla nas bezpieczne i nie musimy korzystać z narzędzi ochronnych (np. dłoni, oczu).

Żeby usunąć rdzę możesz wykorzystać:

  • Ocet – wystarczy zanurzyć zardzewiały sprzęt na noc w occie. Jeżeli nalot jest bardziej widoczny, można owinąć go nasączoną chusteczką.
  • Soda oczyszczona – wystarczy dolać do sody wodę w takiej ilości, żeby powstała gęsta masa. Taką papką należy nasmarować nasze narzędzia ręczne i zostawić na noc. Pozostanie tylko wyczyścić narzędzia drucianą szczotką.
  • Sól i sok z cytryny – należy stworzyć papkę jak w przypadku sody oczyszczonej. Narzędzia dokładnie pokrywamy mieszanką i pozostawiamy na dłuższy czas. Ostatnim krokiem będzie dokładne usunięcie rdzawych nalotów przy pomocy suchej szmatki.

Gdy domowe metody nie działają – chemiczne usuwanie rdzy

Często w przypadku czyszczenia narzędzi ręcznych możemy sobie poradzić domowymi sposobami, jednak jeżeli rdza jest intensywna, warto skorzystać z silniejszych środków chemicznych. Są one wydajniejsze i dodatkowo zabezpieczają przed wilgocią. Najczęściej stosowne preparaty do walki z korozją to:

  • WD-40 – słynie z szerokiej gamy zastosowań (np. usuwanie zabrudzeń, rozluźnianie śrub i zawiasów). Świetnie usuwa rdzę i jest łatwo dostępny.
  • Kwas cytrynowy – środek chemiczny o silnym działaniu. Warto pamiętać, że oprócz rdzy może również usunąć farbę.
  • Benzyna i nafta – również spełnią się w tej roli, jednak mają tak silny i charakterystyczny zapach, że nie każdy będzie mógł z nich korzystać.

Mechaniczne metody usuwania rdzy

W przypadku kiedy powyższe metody zawiodą, możemy sięgnąć po elektryczne narzędzia Metabo. Wykorzystując różnego rodzaju szlifierki, jakie oferuje producent w domowym zaciszu poradzimy sobie z usuwaniem rdzy.

Bardzo często można znaleźć naloty korozji na ogrodzeniach. Problem jaki się pojawia, to ilość zakamarków, jakie musimy wyszlifować. Możemy sobie ułatwić to zadanie korzystając ze szlifierek wielofunkcyjnych oraz prostych. Niektóre z tych modeli posiadają możliwość nałożenia drucianej szczotki, która również świetnie się sprawdzi do usuwania rdzy.

Możemy również skorzystać z szerokiej gamy ściernych narzędzi Metabo, dzięki którym łatwo wyszlifujemy uszkodzone elementy. Elementy o różnych rozmiarach, gradacjach i kształtach pomogą dotrzeć do najmniejszych zakamarków.

Jakimi narzędziami możemy usuwać rdzę?

Elektronarzędzia Metabo posiadają szeroką ofertę produktów, które pomogą nam usunąć rdzę. W przypadku dużych i płaskich powierzchni świetnie poradzi sobie szlifierka kątowa z tarczą do szlifowania. Możemy również wykorzystać szlifierkę oscylacyjną. W miejscach trudnodostępnych możemy wykorzystać narzędzia wielofunkcyjne oraz drobne szlifierki ręczne. Czasami wygodne będzie użycie szlifierki stołowej, ponieważ nie musimy trzymać urządzenia, tylko obrabiany element.

Który ze sposobów wybrać?

Wybór techniki, którą najskuteczniej usuniemy rdzę zależy od jej ilości oraz głębokości penetracji. Ważny jest również sposób wykończenia materiału, oraz z jakiego stopu wykonany jest element pokryty rdzą. Możemy zacząć od domowych sposobów – jeżeli się nie sprawdzą, to możemy skorzystać ze środków chemicznych. Jeżeli chemikalia okażą się za słabe, powinniśmy sięgnąć po metody mechaniczne.

You may also like

Leave a reply

More in Dom i ogród