Dom i ogród

Jak wybrać dobrą trampolinę ogrodową dla dzieci? Oto wskazówki

Trampoliny ogrodowe mogą zapewniać dzieciom wartościową, bezpieczną, wielogodzinną rozrywkę bez konieczności opuszczania ogrodu. Jednak tylko pod warunkiem, że posiadamy wysokiej jakości sprzęt, a dziecko prawidłowo z niego korzysta. Jak wybrać dobrą trampolinę dla malucha i nastolatka? Poznaj praktyczne wskazówki. 

Czy dzieci mogą skakać na trampolinach ogrodowych?

Oczywiście! Skakanie na trampolinie gwarantuje potężną dawkę endorfin oraz stanowi przyjemną i efektywną formę treningu. Batut potrafi skutecznie i na długo odciągnąć dziecko od ekranu komputera czy smartfona i zmotywować je do aktywności na świeżym powietrzu. Godzinne skakanie pozwala spalić nawet 1000 kcal! Posiadanie trampoliny w ogrodzie sprzyja również nawiązywaniu i pogłębianiu relacji z rówieśnikami. Przy czym należy pamiętać, że na macie, zgodnie z zaleceniami większości producentów, powinna się zawsze znajdować tylko jedna osoba. 

Trampoliny dla dzieci a przeciwwskazania do skakania

Fizjoterapeuci odradzają zabawy na trampolinie jedynie najmłodszym dzieciom (poniżej 3 lat) ze względu na nierozwinięty jeszcze błędnik. Z kolei do najczęstszych przeciwwskazań zdrowotnych należą: wady postawy, koślawe lub szpotawe kolana, dyskopatia, astma oraz aktualne lub niedawno przebyte kontuzje kończyn albo kręgosłupa. Najbezpieczniej jeszcze przed zakupem batutu udać się z dzieckiem do lekarza pediatry, ortopedy dziecięcego albo fizjoterapeuty. Specjalista oceni, czy Twoje dziecko może bez zagrożenia dla zdrowia szaleć na trampolinie.

Jak wybrać dobrą trampolinę dla dzieci? Wskazówki eksperta

Trampoliny dla dzieci powinny być przede wszystkim bezpieczne, stabilne i solidnie wykonane. Ważny jest także właściwie dobrany rozmiar. Szczególnie popularne wśród polskich rodzin są trampoliny o średnicach 252 cm i 312 cm. Rozmiar i maksymalne obciążenie należy dopasować do wagi i wzrostu najcięższego i najwyższego użytkownika. Im większa mata do skakania, tym wiadomo większa frajda z zabawy. Jednak rozważając optymalny rozmiar, trzeba też wziąć pod uwagę ilość dostępnego miejsca w ogrodzie oraz możliwości finansowe. Ceny trampolin ogrodowych na ogół rosną wraz z rozmiarem. 

By skakanie było bezpieczne, konieczny jest montaż siatki ochronnej z zamykanym szczelnie wejściem. Najczęściej znajduje się ona w zestawie z trampoliną. Jeśli nie, trzeba ją dokupić – tłumaczy ekspert Dollo.pl, e-sklepu oferującego trampoliny ogrodowe i elementy do trampolin. – Siatka powinna być wysoka, mocna oraz odporna na wilgoć i promienie UV. Dla małych dzieci polecamy siatkę wewnętrzną, którą montuje się wokół pola do skakania. Oddziela ona skaczącego od sprężyn. Do pozostałych akcesoriów zwiększających bezpieczeństwo skakania należą drabinka, osłona sprężyn i osłony słupków. Można kupić je niezależnie od batutu – dodaje. 

Trampolina ogrodowa Dollo Sport o śr. 312 cm – idealnie sprawdzi się jako trampolina dla dzieci

Certyfikowane trampoliny dla dzieci

Aspekt bezpieczeństwa w przypadku zakupu trampoliny dla dzieci powinien być absolutnie najważniejszy. Chodzi zarówno o bezpieczne skakanie, jak i składanie trampoliny. Ważną informacją dla klienta jest obecność znaku jakości GS. To certyfikat bezpieczeństwa przyznawany przez niemiecki ośrodek TÜV Rheinland. Skrót GS pochodzi od „Geprüfte Sicherheit”. Po polsku oznacza „sprawdzone bezpieczeństwo”. Trampoliny ogrodowe ze znakiem GS są sprzętami niezawodnymi, przyjaznymi dla zdrowia i środowiska, spełniającymi wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa. 

Pamiętaj, że małe dzieci mogą korzystać z trampoliny tylko pod nadzorem osoby dorosłej. To fundamentalna zasada bezpieczeństwa.

Trampoliny ogrodowe polskiej marki sygnowane są znakiem jakości GS

You may also like

Leave a reply

More in Dom i ogród