Budownictwo

Jak prawidłowo czyścić i szlifować gładzie?

Szlifowanie jest to najważniejszy etap pracy z gładziami. Właśnie od tej fazy zależy, jaki będzie ostateczny efekt. Jeżeli wyszlifujemy mało dokładnie, oświetlona ściana pokryta farbą, będzie wyglądać fatalnie. Dlatego warto poznać techniki oraz sposoby, jakimi można wyszlifować gładzie, dzięki czemu łatwiej będzie nam wybrać materiał, jaki zastosujemy na ściany i sufity.

Sposoby szlifowania gładzi

Gładzie do szlifowania na sucho możemy wyszlifować na dwa sposoby:

  • Ręcznie – za pomocą specjalnej pacy, która przytrzyma nam papier ścierny
  • Maszynowo – za pomocą szlifierki do gładzi, która po podłączeniu do odkurzacza zrobi to bezpyłowo. Do takich narzędzi należy np. Stanley SFME500S.

Gładzie do szlifowania na mokro szlifuje się zupełnie inaczej. Użycie takiej gładzi będzie trudne do wyszlifowania standardowymi narzędziami. Sam proces jest bezpyłowy i nieco bardziej skomplikowany.

Proces szlifowania rozpoczyna się praktycznie od razu po nałożeniu masy. Wystarczy odczekać, żeby gładź przestała przywierać. Nawilżając powierzchnię wodą, zacieramy ścianę gąbką lub pędzlem, żeby wyzbyć się „mleczka”. Następnie trzeba odczekać, aż powierzchnia zmatowieje. Na tym etapie możemy przystąpić do gładzenia gipsu za pomocą pacy lub szpachli fasadowej.

Ręczne szlifowanie gładzi. Jak to zrobić?

Przed rozpoczęciem ręcznego szlifowania powinniśmy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Najlepiej, jeżeli będzie zbliżone do tego, jakie będzie panowało w skończonym pomieszczeniu.

Jeżeli nie mamy takiej możliwości, najlepiej będzie zastosować mocne lampy halogenowe albo LED. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli dostrzec nawet najmniejsze nierówności.

W przypadku gdy nie posiadamy szlifierki do gładzi, będziemy musieli wykonać ten proces ręcznie.

Sam proces szlifowania należy wykonać na ścianie, która jest już sucha. Proces ścierania najlepiej jest zacząć od granulacji 120, a skończyć na 220. Gradację zmieniamy stopniowo, tak, żeby usuwać zarysowania po poprzednim etapie szlifowania.

Ważne jest, żeby utrzymać stały kierunek poruszania pacą. Dzięki temu unikniemy powstawania rys poprzecznych. Podczas szlifowania ręcznego musimy używać narzędzia ze stałym dociskiem, żeby nie powstały wgłębienia lub fale na ścianie.

Papier ścierny czy siatka do szlifowania?

Papier ścierny jest starszą wersją siatki do szlifowania. Docięty na wymiar pacy papier łatwo się na nią zakłada i jest łatwo dostępny. Można również skorzystać z metrowych odcinków, jednak trzeba pamiętać o czasie, jaki stracimy podczas docinania ich pod wymiar narzędzia.

Bardziej wydajna jest siatka ścierna, ponieważ mniej się zapycha. Jeżeli jednak tak się stanie, to wystarczy ją tylko przedmuchać. Warto wspomnieć, że siatka jest bardziej wytrzymała od papieru i w dodatku jest dwustronna, dzięki czemu ma dłuższą żywotność..

Czy warto używać szlifierki do gładzi?

Szlifierka do gipsu jest urządzeniem, które przyśpieszy nam proces wyrównywania ścian. Korzystając z takich urządzeń jak np. żyrafa Stanley jesteśmy w stanie wykonywać nasze prace bez niepotrzebnego kurzu.

Szlifierki do gładzi posiadają system odprowadzania kurzu, który współpracuje z przemysłowymi odkurzaczami. Papier ścierny, który zakładamy na głowicę obrotową jest perforowany, dzięki czemu  kurz trafia do wewnątrz urządzenia i systemem rur zostaje odprowadzony do środka odkurzacza.

Większość z nich wyposażona jest w teleskopowy uchwyt, zwiększający zasięg pracy. Korzystając z takiego rozwiązania, jesteśmy w stanie wyszlifować sufit stojąc na podłodze.

Firmy zajmujące się tym na co dzień, powinny posiadać taki sprzęt. Znacznie przyśpieszy to czas wykonywanej pracy. Jest sporo ciekawych modeli na rynku, jednak warto zwrócić uwagę na model Stanley SFME500S, ponieważ jego parametry i cena są godne uwagi.

Praca ze szlifierką do gładzi podłączoną do odkurzacza eliminuje unoszący się kurz, którego brak ułatwi nam dostrzeganie nierówności do zeszlifowania. Dodatkowym atutem przy tych urządzeniach jest oświetlenie LED. Żyrafa Stanley wyposażona jest w 360-stopniowe oświetlenie, które doświetli wszystkie nierówności.

Jaki papier używać w żyrafach do gładzi?

Zwykły papier ścierny bardzo szybko się zapycha, przez co, na skutek zgromadzenia się pyłu, mogą powstawać rysy na ścianach. Lepszym rodzajem papieru jest papier ścierny wykonany elektrokorundu. Ma gruboziarnistą strukturę, która się tak szybko nie zapycha. Pamiętajmy jednak, że papier ścierny przez to, że zgromadzi kurz, szybko straci swoje właściwości ścierne.

Najlepszym rozwiązaniem dla szlifierek do gładzi będzie jednak siatka ścierna z rzepem. Jest trwalsza od papieru, dodatkowo lepiej odprowadza pył. W przypadku zatkania się otworów wystarczy ją przedmuchać i można wykorzystać ją ponownie.

You may also like

Leave a reply

More in Budownictwo