Dom i ogród

Czym różni się stan deweloperski od stanu surowego zamkniętego?

Dokonywanie poważnych i dużych zakupów wiąże się z wiedzą na dany temat. Bez niej można później żałować podjętej decyzji, a także stracić ciężko zarobione pieniądze. Nieruchomości idealnie wpasowują się w ten temat. W dzisiejszych czasach istnieje wiele opcji ich zakupu. Do najpopularniejszych należą dwa stany mieszkań bądź domów – deweloperskie oraz surowo zamknięte. Czym one różnią się od siebie i który lepiej wybrać?

Charakterystyka obydwu stanów

Wytłumaczenie znaczenia stanu surowo zamkniętego najlepiej zrobić poprzez nawiązanie do nazwy. Taką nieruchomość można bez problemu zamknąć, gdyż posiada ona drzwi wejściowe. Oprócz nich zazwyczaj spotyka się również okna. Oprócz fundamentów, ścian i dachu są to tak naprawdę jedyne elementy zawarte w takim domu lub mieszkaniu, a resztą musi zająć się kupujący. Co ciekawe, nieruchomości w takim stanie nie może sprzedać deweloper. Przyczyną tego jest brak zainstalowanych instalacji, co uniemożliwia przebywanie i funkcjonowanie w takim obiekcie.

Drugi popularny stan nie nazywa się więc przypadkowo stanem deweloperskim. Sprzedażą takich nieruchomości zajmują się właśnie deweloperzy, a kupujący może w nich od razu zacząć przebywać. Oczywiście dekoracje wnętrz i wszystkie prace wykończeniowe musi zrobić we własnym zakresie, ale nie stoi to na przeszkodzie funkcjonowania w takich obiektach. Są już wykonane wszelkie potrzebne instalacje, drzwi wejściowe, okna, parapety, grzejniki, tynki na ścianach, wylewka podłogowa, a nawet ściany są przygotowane do malowania. Co więcej, w zależności od preferencji można modyfikować zakres prac ze wskazaniem na rozszerzenie ich. Takie szczegóły należy obowiązkowo umieścić w umowie.

W którym stanie lepiej zakupić nieruchomość?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie i każdy powinien dokonywać wyboru wedle własnego uznania i indywidualnych preferencji. Aktualnie rynek jest bardzo obszerny, dzięki czemu klienci mają ogromny wybór. Przykładowo deweloper Wrocław oferuje wiele świetnych mieszkań w atrakcyjnych cenach. Potrafi wykorzystać atuty tego pięknego miasta poprzez mieszkania bądź domy znajdujące się w okolicach z malowniczymi widokami. Ponadto stan deweloperski charakteryzuje się dosyć przystępnymi cenami, a także możliwymi negocjacjami kształtu umowy.

Niektórzy klienci wolą natomiast zrobić więcej rzeczy samodzielnie, więc wybierają nieruchomość w stanie surowym zamkniętym. W tym przypadku nie wolno zapomnieć o dokładnym przeliczeniu kosztów. Zdarzały się sytuacje, że kupujący byli później zaskoczeni tym, ile ostatecznie pieniędzy musieli wydać na zakończenie wszystkich prac. Dlatego wskazane jest stworzyć szczegółowy plan, najlepiej z fachowcami, którzy wycenią, ile dana czynność będzie kosztować.

Różnorodność preferencji ludzi jest ogromna, dlatego jest wiele dostępnych możliwości zakupu wymarzonego domu lub mieszkania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy jednak wszystko dokładnie przeanalizować, gdyż to nie jest zakup zwykłej rzeczy, którą można oddać w sklepie. Na szczęście istnieje obecnie wiele sposobów, aby zaczerpnąć wiedzy, a ten tekst jest tego doskonałym przykładem. Więcej o stanie deweloperskim przeczytasz na https://republikawnetrz.pl/blog/stan-deweloperski-co-tak-naprawde-oznacza/.

You may also like

Leave a reply

More in Dom i ogród