Tynki akrylowe od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Nic więc dziwnego, że są one jednymi z chętniej i częściej wybieranych tynków, tym bardziej że elewacje nimi pokryte, zachwycają nie tylko kolorem, ale przede wszystkim trwałością. Doskonale sprawdzają się zarówno na zewnątrz budynków, jak i w przypadku systemów ociepleń wykonywanych na bazie styropianu.
Tynki akrylowe to mieszanka różnego rodzaju spoiw, kruszyw fakturujących, żywic akrylowych oraz barwników, czyli takich składników, które są w stanie zagwarantować ich dużą wytrzymałość na uderzenia oraz odporność na pękanie. Posiadane parametry fizykochemiczne przyczyniają się do tego, że tynki akrylowe z powodzeniem można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
Jakie rodzaje faktur tynków możemy uzyskać?
W przypadku tynków akrylowych mamy możliwość uzyskania różnych rodzajów faktur, jednak najpopularniejszym sposobem nakładania wspomnianej wyprawy tynkarskiej jest tzw. baranek. Tego typu powłoka charakteryzuje się nierównomiernym ułożeniem ziarenek o różnej średnicy, co pozwala nie tylko na uzyskanie bardzo ciekawego efektu, ale także daje możliwość zamaskowania niektórych nierówności ścian. Ten rodzaj faktury tynku, jaką jest baranek, nakładany jest poprzez odpowiednie ruchy pacą tynkarską w postaci zakreślania koła. Najszybszym sposobem na uzyskanie wspomnianej formy jest użycie agregatu tynkarskiego, który pozwoli na uzyskanie idealnie wyglądającego baranka i to przy niewielkim nakładzie pracy.
Kolejnym równie popularnym sposobem nakładania tynku akrylowego jest kornik. W tym przypadku mamy do czynienia z fakturą o charakterystycznych pionowych wgłębieniach widocznych na jej powierzchni. Tak wykonany model nakładania tynku ma przypominać tzw. bruzdy, które tworzone są przez korniki. Przez wzgląd na to, że faktura musi być nakładana ręcznie, powoli zaczyna tracić na swojej popularności, tym bardziej że jest bardzo czaso- i pracochłonna.
W jaki sposób nakładać akrylowe masy tynkarskie?
W przypadku nakładania tynków akrylowych należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach w postaci:
- odpowiedniego przygotowania podłoża tj. jego wcześniejszego oczyszczenia i zagruntowania;
- zadbania o niezbędne narzędzia w zależności od sposobu nakładania tynku takie jak: szpachla, wiadro i paca tynkarska lub agregat tynkarski;
- odpowiedniego wymieszania akrylowej masy tynkarskiej;
- warunki pogodowe, które odgrywają dużą rolę podczas nakładania tynku na zewnątrz budynku – np. zbyt duże nasłonecznienie może przyczynić się do powstawania przebarwień na elewacji.
Po spełnieniu wszystkich wyżej wymienionych czynników można przejść do nakładania akrylowej masy tynkarskiej, która winna być rozprowadzana równomiernie w trybie ciągłym. Tynk akrylowy trzeba także nakładać w specjalny sposób. Zbyt długie przerwy w aplikacji tynku mogą mieć wpływ na niejednolitą jego strukturę.