Dom szkieletowy to sensowna alternatywa dla domu murowanego. Technologia budowania takich domów jest sprawdzonym, dobrze dopracowanym sposobem wznoszenia budynków atrakcyjnych pod względem sumy inwestycji, energooszczędności, a także atrakcyjności wizualnej. Dom z drewna w technologii kanadyjskiej może tak samo dobrze sprawdzać się w praktyce, co dom murowany o podobnych parametrach. Przekonuje się o tym coraz więcej osób.

To, co zachęca do budowania takich domów to fakt, że możliwość wykonania dowolnej elewacji tak naprawdę ukrywa wewnątrz cały drewniany szkielet, przez co przy gotowym już budynku trudno stwierdzić, czy jest on drewniany czy murowany. Jednocześnie, domy te są znacznie tańsze, krócej się je buduje, a praktyczne ich użytkowanie wskazuje, że koszty utrzymania takiego budynku również mogą być atrakcyjne. Tym samym, technologia ta jest niesamowicie konkurencyjna. Kiedy już zapadnie decyzja: budujemy dom szkieletowy, czas zmierzyć się z tym, jak powinien on wyglądać w rzeczywistości, aby móc spełnić wszystkie nasze oczekiwania. Kiedy mamy przed sobą wybór projektu domu warto wiedzieć, jakie są obecne trendy z tym związane. Jednymi z najpopularniejszych projektów są te, które pozwalają na budowę domu o powierzchni do 100 m2.

Przestronne, funkcjonalnie zaplanowane przestrzenie

Wybór projektów domów szkieletowych w żadnym wypadku nie jest ograniczony- mamy niemalże tyle samo możliwości, co w przypadku domów murowanych. Warto jednak zauważyć, że na rynku nadal panuje trend prostoty i minimalizmu w projektach, co też ma związek z troską o energooszczędny charakter takiego budynku. I faktycznie, zastosowane rozwiązania doskonale sprawdzają się w praktyce.

Z tego też względu najpopularniejsze są projekty niewielkich domów jednorodzinnych, które mają prosty, dwuspadowy dach. Budynki te mogą, ale nie muszą mieć okien dachowych, co po części zależy od preferencji inwestora i tego, jak dobrze ma być doświetlony budynek w swoim wnętrzu. Coraz rzadziej stosuje się dachy z okapem- raczej są to budynki z dachami bezokapowymi, gdzie dach kończy się praktycznie na równi z ścianami. Znakiem nowoczesnych projektów są liczne dodatkowe zadaszenia i wiaty przy budynku.

Domy- pomimo że nie należą do największych pod względem metrażu- mają dawać wrażenie dużej przestronności. Dlatego też ogranicza się w projektach stosowanie dużej ilości ścian działowych i faktycznie umieszcza się je tam, gdzie są konieczne. Standardem są pomieszczenia otwarte, szczególnie na parterze budynku. Z tego też względu w takich projektach zawsze jest miejsce na dość dużą ilość przeszkleń oraz luster. W takim budynku jest miejsca na duże okna tarasowe i balkonowe, które oczywiście będą posiadały jak najlepszy współczynnik przenikania ciepła.

Maksymalnie użyteczne wykorzystanie budynku dotyczy także przestrzeni bezpośrednio pod dachem, gdzie można zaadaptować poddasze użytkowe. Pozwala to na dodatkowe zwiększenie metrażu bez konieczności budowania kolejnego piętra. Projekty są jednak wykonywane tak, aby wejście na poddasze zajmowało jak najmniej miejsca- w tym przypadku schody są praktycznie pomyślane i raczej niewielkie. Wszystko jednak jest przemyślane tak, aby faktycznie było wygodne i bezpieczne dla każdego z domowników- także dla małych dzieci.

You may also like

Leave a reply

More in Budownictwo