Budownictwo

Wybieramy pompę do studni głębinowej, czyli własne ujęcie wody od podszewki.

pompy głębinowe

Budujesz studnię głębinową? Musisz zatem zainwestować w odpowiednie urządzenie pompujące. Bez tego nie masz szans na wyniesienie wody do góry. Studnia powyżej 8 metrów nie będzie sama zasysać wody. Niezbędne do tego są pompy wodne wprowadzane do odwiertu. Jaka pompa głębinowa jest zatem najlepsza?

Pompa do studni głębinowej – jaką wybrać?

Pompa głębinowa to urządzenie dość wszechstronne. Można ją zainstalować w studni głębinowej i z jej pomocą czerpać wodę pitną do celów bytowo-gospodarczych lub działalności rolniczej. Może być jednak wykorzystywana także do:

  • czerpania wody ze zbiorników wolnostojących, tj.: stawy, rzeki,
  • obniżenia poziomu wody gruntowej,
  • odwadniania konstrukcji podziemnych np. szybów w kopalniach,
  • wspomagania pracy sieci wodociągowej,
  • wspomagania pracy instalacji nawadniających,
  • podwyższania ciśnienia cieczy w różnorodnych procesach przemysłowych.

Rodzaje pomp głębinowych

W zależności od rodzaju studni, producenci pomp oferują różne typy urządzeń. Do studni wierconej, w zależności od jej średnicy, stosuje się dość często kilka rodzajów pomp, w tym pompy głębinowe:

  • trójcalowe,
  • trój i półcalowe,
  • czterocalowe,
  • pięciocalowe,
  • sześciocalowe.

Istnieje również podział urządzeń pompujących na pompy śrubowe lub pompy monoblokowe.

W urządzeniach monoblokowych – wirnik jest najczęściej zintegrowany z pracującym silnikiem. Pompy głębinowe tego typu stosuje się najczęściej do pompowania czystej wody. Pompy śrubowe odpowiadają natomiast za transport cieczy z części ssącej do tłocznej. W ten sposób wymuszają obroty ślimakowej śruby. To właśnie tego typu urządzenia znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych, na działkach rekreacyjnych, a także w rolnictwie i przemyśle.

Pompa głębinowa trójfazowa czy może jednofazowa?

Silnik trójfazowy ma większy moment rozruchowy od tego w pompie jednofazowej, co z kolei obniża ryzyko przestoju urządzenia w momencie rozruchu. Warto jednak pamiętać, że silnik jednofazowy pobiera z jednej fazy zasilania nawet trzykrotnie większy prąd niż urządzenie trójfazowe o identycznej mocy. Co więcej w silniku trójfazowym, dokonując zamiany dwóch faz zasilania, można łatwo zmienić kierunek wirowania. Nie da się tego zrobić w przypadku pompy głębinowej wyposażonej w silnik jednofazowy.

Zasilanie jednofazowe nie jest bynajmniej pozbawione zalet. W przeciwieństwie do “trójfazówki” nie wymaga ono praktycznie żadnego dodatkowego zabezpieczenia przed zanikiem fazy. W chwili awarii, silnik jednofazowy z braku fazy, po prostu przestaje pracować. Z kolei silnik trójfazowy dość często jest narażony na zanik fazy lub asymetrię zasilania spowodowaną np. przez nadpalone wyłącznika zwarciowego lub pola stycznika.

Ostateczną decyzję co do wyboru urządzenia jakim jest pompa głębinowa, należy podjąć biorąc pod uwagę własne oczekiwania, szacowany pobór wody oraz wydajność studni. Własne ujęcie to jednak bez wątpienia świetny sposób na oszczędności oraz niezależność od zewnętrznych dostawców.

You may also like

Leave a reply

More in Budownictwo